Peyzaj Tasarımlarında Su Elemanlarının Rolü

Tarih: 03.04.2020 
Yazar: Parastou Ansari 

Peyzaj tasarımlarınızda su elemanlarına yer vermeyi hiç düşündünüz mü? Su, peyzaj tasarımında çok önemli ve kaliteli bir role sahiptir. Suyun, tasarımlarda olan etkisi geçmişten günümüze birçok ülkede önemsenmiş ve farklı amaçlarda kullanılmıştır. Sadece fiziksel anlamda değil, aynı zamanda estetik nitelikleri sayesinde, psikolojik, sosyolojik, ekolojik, ekonomik, turistik ve diğer çok alanlara pozitif etki sağlamaya neden oluyor.

Süs, bitkisel ve yansıma havuzları, çeşmeler, göletler, şelaleler, yüzme havuzları ve yaratıcılıkla tasarlanan diğer su elemanları projenin konseptini kullanıcılara ulaştırmak için mimarlara yardımcı olan önemli unsurlardan biridir.

Su elemanları, projelerde kullanılan beton ve taş gibi katı maddelerin neden olduğu monotonluğu ve ruhsuzluğu kırar, yumuşak ve hoş bir ortam yaratır.

Suyun sesi, rengi, dokusu, yansıttığı görüntüler, içinde yaşatan bitki ve canlılar ile bazen insanı harekete çağırır bazen de huzuru ve derin bir düşünceye dalmasını sağlayan atmosferi armağan eder. İçinde bitkilerin ve canlıların yetişebildiği biyolojik havuzlar ve göletler bahçenin biyoçeşitliliğini arttırır ve çevreyi pozitif yönde etkiler.

Parklar ve meydanlar gibi halka açık yerlerde, yer alan su elemanları, her zaman insanları etrafına toplamaya ve özellikle çocukların arasındaki etkileşime neden olmayı başarmıştır.

Tasarımdaki dikkat çekmesini istediğimiz noktaları su kanalları ile birbirine bağlamak, kullanıcıyı yönlendirmek istediğimiz hedefe su kanalı şeritleri ile yol göstermek, tasarım fikirlerinden bazıları olabilir. Proje tasarımındaki ulaşmak istediğimiz konseptin havasını yaratmak için şelaleler ve süs havuzları bize yardımcı olur. Örneğin, tasarımımızda yer ve gök yüzünün ilişkisini kuvvetlendirmek amacıyla şelalelere yer verebiliriz. Süs havuzlarında, Suyun derinliği, dalgaların hızı ve yüksekliğini tasarlayarak istediğimiz dokuyu suyun üzerinde oluşturup, hedef aldığımız konsepte yaklaşabiliriz.

Su elemanlarının projelerde doğru yer alması, projeyi güçlendirir yerel ve yabancı ziyaretçileri cezbeder ve turiste bağlı olan işletmelerde, finansal kazancın artmasında önemli etki yaratır. Mesela bazı otellerde, alışveriş merkezlerinde veya şehir meydanlarında akşam saatlerinde suyun müzik, ışık ve ateş eşliğinde dansı birçok turistin o mekânı ziyaret etme sebebidir.

Su elemanlarının tasarımı ve yapımı, inşaat projelerindeki en dikkat ve tecrübe gerektiren, önemli aşamalardan biridir. YAPTES olarak, ekibimizde mühendisler, mimarlar, teknikerler ve tecrübeli teknesiyenlerin iş birliği sonucunda, projelerin tüm boyutlarını görüp inceler ve hataya yer bırakmadan, istediğiniz sonuçlara ulaşmayı garantiliyoruz.

Kayıt olun!

Peyzaj Tasarımlarında Su Elemanlarının Rolü
Tarih: 03.04.2020 Yazar: Parastou Ansari Peyzaj tasarımlarınızda su elemanlarına yer vermeyi hiç düşündünüz mü? Su, peyzaj tasarımında çok önemli ve kaliteli bir role sahiptir. Suyun, tasarımlarda...
Havuz Suyu Isıtma Ekipmanları
Tarih: 19.04.2021Yazar: Can AkgünHavuz suyu ısıtıcıları, terapi amaçlı kullanılabildiği gibi, yüzme sezonunu uzatmanıza ve havuz konforunuzu arttırmanıza yardımcı olan ekipmanlardır. 35 yılı aşkın...

Parastou Ansari

Yazar Hakkında

Mimarlık bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Çevreye olan duyarlılık ve mimarlığa olan ilgisinin, ortak noktası olduğunu düşündüğü, Peyzaj Mimarlığı üzerine, İstanbul Teknik Üniversitesinde ikinci yüksek lisansını yapmaktadır. Parastou, su ve su ile ilgili olan elemanların, çevreye ve insan hayatına olan etkilerini araştırıyor ve çalışmalarına bu yönde devam ediyor.

Sosyal Medya kanallarımız üzerinden bizi takip edin!